50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Sağlık-Güzellik
Yüksek Tansiyonunuz Varsa Bu Tür İlaçlara Çok Dikkat!

Yüksek Tansiyonunuz Varsa Bu Tür İlaçlara Çok Dikkat!

5 Ocak 2018
50'den Sonra Hayat

Yüksek tansiyonunuz varsa, muhtemelen düşürmek için ilaç alırsınız. Ancak, kan basıncınızı artıracak ve tedavinizi zorlaştıracak diğer ilaçlar ve takviyeleri bilmek de aynı derecede önemlidir.

 

 

 

 

İlaç etkileşimlerinden kaçınmanıza ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları…

Kullandığınız tüm ilaç ve takviyelerin bir listesini tutun.

Tüm doktorlarınıza reçeteli tüm ilaçları bildirin. Bu şekilde, her doktor kan basıncınızı etkileyebilecek olası etkileşimleri kontrol edebilir. Ayrıca doktorunuza kullandığınız takviye bitkisel ilaçlar hakkında da bilgi verin.

Herhangi bir sebeple yeni bir ilaç verildiğinde kan basıncına olası etkisini sorun. Aşağıdaki ilaç sınıflarına ve ürünlere özel dikkat gösterin:

drugs ile ilgili görsel sonucu

 • Antidepresanlar
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
 • Hormon içeren ilaçlar
 • Ağrı kesiciler
 • Metilfenidat (ritalin, concerta) gibi uyarıcılar,
 • Çoğu soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılan ilaçlar.

 

Ve almanız gereken diğer önlemler:

 1. Bir ilacın tansiyonunuzu yükseltme potansiyeline sahip olmasından endişeleniyorsanız, bir alternatif var mı yoksa dozunuz düşürülebilir mi diye doktorunuza sorun. 
 2. Ayrıca, aldığınız ilaçların etkileri ve muhtemel etkileşimler hakkında eczacınıza danışabilirsiniz.
 3. Etiketleri dikkatle okuyun.
 4. Yüksek tansiyon için tedavi altındaysanız muhtemelen gıda etiketlerine bakmışsınızdır. Satın aldığınız takviyeleri veya bitkisel ürünler üzerindeki etiketleri de mutlaka okumalıyız. 
 5. Tezgah üzeri, reçetesiz satılabilen ilaçlarda yüksek tansiyonlu kişiler için bir uyarı olup olmadığını kontrol edin. 
 6. Doktorunuzla konuşmadan önce bu ilacı almayın. Doktorunuz sizin için güvenli olup olmadığını söyleyebilir ve olası alternatifleri önerebilir.
 7. Takviyeler ve bitkisel ürünler sıklıkla detaylı, yararlı etiketler içermez. Yine de, ürünün özellikle sodyum (tuz) içerip içermediğini kontrol edin.
 8. Kafein veya diğer uyarıcı maddeler içeren ürünler.  Sigarayı bırakma ürünleri, sakız, bantlar veya pastiller gibi nikotin içerir. Bunları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 9. Bitter takviyeleri, acı portakal, ginkgo, ginseng, meyan kökü gibi bitkileri kan basıncını etkiler.
 10. Kendi kan basıncınızı kontrol etmek, özellikle de yeni bir tedavi almaya başlayınca sorunları erken belirlemenize yardımcı olabilir. Ucuz, kullanımı kolay tansiyon monitörleri satın alınabilir. Eczacınız size en uygun olanını seçmenize yardımcı olabilir.
 11. Amerikan Kalp Derneği (AHA), bir tansiyon cihazı alırken, monitörün bu gruplardan birinin test edip onayladığından ve onaylandığından emin olmanızı öneriyor:  the Association for the Advance­ment of Medical Instrumentation, the British Hypertension Society, the International Protocol for the Validation of Automated BP Measuring Devices
 12. Doktorunuza tansiyon hedeflerinizi sorun. İdeal olarak, optimum kan basıncı 120/80 veya daha düşüktür. Ancak doktorunuz kendi sağlığınıza dayalı kendi hedeflerinizi belirleyecektir.
 13. Unutmayın, tansiyonunuz bir günde birçok kez yukarı çıkabilir veya aşağıya inebilir ve sabah sıklıkla daha yüksektir. Bu bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ancak okumalarınız sürekli hedef sayılarınızın üstünde ise, o zaman mutlaka doktorunuzu arayın.

KAYANAK: Health After 50.

 

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz