50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Sağlık-Güzellik
Tuzsuz, Glutensiz, Yağsız Ama Çok Besleyici: TEFF

Tuzsuz, Glutensiz, Yağsız Ama Çok Besleyici: TEFF

6 Ocak 2018
50'den Sonra Hayat

Düşük yağ oranı ile zayıflamayı destekliyor! Teff, kinoanın tahtına ortak mı olacak? İşte teff hakkında her şey...

 

Teff, Etiyopya kökenli ufak taneli bir bitkidir. Toprak suya doygun olsun olmasın, yüksek bir rakımda bulunsun bulunmasın teff, kolaylıkla yetişebilir. Bu sıralar Hindistan ve Avustralya’da da yetiştirilen teff, Amerika’nın da ilgisini çekmeye başladı. Herkesin aklında aynı soru var; acaba teff, kinoanın tahtına ortak mı olacak?

Teff günümüzde tahıl olarak tüketilmekle beraber; unu, ekmeği, makarnası, bisküvisi yaygınlaşmaya başladı. Teff unu diğer unlara göre oldukça pahalıdır. Özellikle ülkemizde yetiştiriciliği yaygınlaşmadığından dolayı yurt dışından ithal edilmesi sebebiyle teff maalesef çok yüksek fiyatlara satılıyor.

Teff, besin içeriğinin çoğu tahıldan üstün olması, adaptasyon kabiliyeti ile yetiştiriciliğinin elverişli olması, kısa sürede hasat edilebilmesi ve üretim maliyetinin düşük olması sebebiyle şimdilik gizli kalmış olabilir ama kesinlikle teff’in geleceğin gözde tahılı olması bekleniyor

100 gram teffin değerleri şöyle:

 • Enerji: 367 kkal
 • Toplam yağ: 2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 12 mg
 • Toplam karbonhidrat: 73 g
 • Posa: 8 g
 • Protein: 13 g
 • Kalsiyum: 180 mg
 • Demir: 7.6 mg
 • Magnezyum: 184 mg

Teffin Muhteşem 14 Özelliği

 1. Kinoa gibi Teff de glutensizdir. Çölyak hastaları ve gluten intoleransı olan bireyler için kinoa, amarant, mısır gibi tahılların yanında hayatı kolaylaştıran ve besin değeri açısından çok daha zengin bir alternatiftir.
 2. Özellikle Etiyopya’da yöresel injera ekmeği, teff unu ile yapılır ve glutensizdir.
 3. Bütün diğer glutensiz tahılların yanında teff, besleyici değeri açısından en etkileyici olan tahıllardan biri.
 4. Kalsiyum oranı ile ilk sırada olan teff, ayrıca yüksek demir ve protein oranı ve 8 esansiyel aminoasit içeriği ile de dikkat çekiyor.
 5. 1 fincan pişmiş Teff, 387 mg kalsiyum içeriği ile günlük gerekli kalsiyum alım miktarının %40’ını karşılıyor.
 6. Teff, kan şekerini düzenlemede çok başarılı bir tahıl, %20-40 oranında içerdiği kompleks karbonhidrat içeriği ve düşük glisemik indeksi ile diyabetik bireylerin tüketebilmesi için elverişli bir karbonhidrat kaynağı.
 7. Teff’in küçücük taneleri aslında posa içeriği ile birçok tahıla meydan okuyabilir.
 8. 100 gramında 8 gram posa bulunan teff, bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminizin daha rahat ve sağlıklı işlemesini sağlıyor.
 9. Tansiyon ve kalp hastalığı olan bireylerin en çok endişelendiği sodyum içeriği, teff’te hiç dert edilecek bir durum değil. İşlenmemiş teff, düşük sodyum içeriği ile tansiyon hastalarının da tüketebileceği ideal bir tahıl.
 10. Vejetaryenler, et- süt gibi besinleri tüketmedikleri için genellikle protein alımı konusunda eksiklik yaşarlar. Proteinin eksik alımı ise kısa vadede kas kayıplarına, uzun vadede ise ciddi sağlık problemlerine yol açar. Ancak 100 gramında 13 gram protein içeriği ile teff, sadece vejetaryenler değil tüm bireyler için proteinden zengin bir kaynaktır.
 11. Teff’in, PMS yani kadınlarda regl öncesi yaşanan sendromun belirtilerini azalttığı ve düşük yağ içeriği ile kilo vermeye de yardımcı olduğu biliniyor.
 12. Teff, genelde un haline getirilirken, fermente edilerek yumuşatılabilir, mayalanarak ‘injera’ adı verilen ekmek haline getirilebilir.
 13. Teff’in filizlenmesi için yalnızca 36 saate ihtiyacı vardır.
 14. Tüm tahıllar arasında en kısa yayılma süresine sahip olan Teff’in, 3000 tanesi 1 gramdır. Teff’in %13-14 olan protein oranı, büyük miktarda kolay sindirilebilen albüminden oluşur. Bu özelliği ile teff’e yumurta beyazının bitkisel hali denebilir

Yarım fincan teff’i, 2 fincan su ve bir miktar tuz ile birlikte kapağı kapalı şekilde kaynamaya bırakın. 15-20 dakika suyunu çekene kadar bekledikten sonra altını kapatıp, 5 dakika kadar da kapağı açık şekilde dinlendirin.

Teff’i ayrıca kahvaltılık gevrek, kurabiye, pilav, muffin, pankek için de kullanabilirsiniz. 

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz