50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Yaşam
Ruhunuza Şenlik Yaptıracak Bahar Gezileri  – ALAÇATI Ot Festivali - EFES - ŞİRİNCE TURU

Ruhunuza Şenlik Yaptıracak Bahar Gezileri  – ALAÇATI Ot Festivali - EFES - ŞİRİNCE TURU

27 Şubat 2018
50'den Sonra Hayat

Çok hoş bir gezi tanıtıyorum...

 İzmir Çeşme’nin şirin mi şirin tatil beldesi Alaçatı, her yıl muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu yıl  9. düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali çevre illerden gelen binlerce kişinin katılımıyla renkli görüntülere sahne oluyor. 6 - 9 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek bu muhteşem festival hem gezmek, hem de doğal otlarla tanışmak için çok güzel bir fırsat…

Hem bu şahane etkinliği izlemek, hemde güzel bir bahar gezisi yapmak için çok sayıda turlar ve etkinlikler var...

Ben Jolly Tur'un bu yörede düzenlediği turu seçtim sizin için.

İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, İzmir çıkışlı olanları var. 

GEZİNİN DETAYLARI HAKKINDA, KATILACAĞINIZ İLE GÖRE AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIN….

İSTANBUL - BURSA ve İZMİR'DEN KATILACAKLAR

 

ANKARA'DAN KATILACAK OLANLAR

 

ADANA'DAN KATILACAK OLANLAR

Aşağıdaki yazılar, firmanın sayfasından olduğu gibi alınmıştır....

Otobüslerle Balıkesir, Manisa üzerinden sabahın erken saatlerinde tarihteki 12 İon kolonisinden biri olan ve antik dönemdeki ismi Erythrai olan Türk turizminin gözbebeği Çeşme’ye ulaşıp, Çeşme gezimize başlıyoruz. İlk durağımız 1508 yılında II. Beyazıt’ın yaptırmış olduğu muhteşem deniz manzaralı Çeşme Kalesi olacak.

Çeşme kalesi ile ilgili görsel sonucu

ÇEŞME KALESİ

Çarşıda verilen serbest zamanı takiben, öğle saatlerinde kortej geçişi ile başlayacak olan Ot Festivaline katılmak için, antik dönemde ismi Agrillia günümüzdeki ismi ise Alaçatı’ya ulaşıyoruz.

ALAÇATI OT FESTİVALİNDEN

Kendine özgü taş mimarisi, asma bahçeleri, yel değirmenleri ve rüzgârı ile ünlü bu güzel kasabada vereceğimiz serbest zamanda dileyenler taş evlerin avlusunda öğle yemeklerini alabilirler.

Daha sonrasında Alaçatı Ot Festivali kortej geçişini seyretmek üzere kortej alanında yerimizi alıyoruz. Birbirinden farklı yöresel kıyafetler giymiş yöre insanın doğadan topladıkları çeşit çeşit otları sergiledikleri kortej geçişi sonrası Pazaryeri Meydanında klasik müzik konserini izleme fırsatımız olacak. Konserin ardından aynı yerde Ot Festivali resepsiyonu verilecek.

RÜYA KASABA ALAÇATI SOKAKLARI

Akşamüzerine kadar Alaçatı’nın taşla kaplanmış daracık sokaklarında dolaşıp, bol bol fotoğraf çekip, yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Daha sonrasında İzmir'de bulunan otelimize yerleşiyoruz. 

EFES ANTİK KENTİ- MERYEMANA EVİ-DOGANBEY KÖYÜ- ŞİRİNCE

DOĞANBEY KÖYÜNÜN HARİKA MİMARİSİNDEN BİR ÖRNEK

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Efes Antik Kentine hareket ediyoruz. Antik dönemde çok önemli bir liman şehri olan, şimdiye kadar yapılan kazılar neticesinde sadece %10’luk bölümü ortaya çıkarılabilen boluterium, odeon, kuretler caddesi domition tapınağı, latrina, hamam, celcius kütüphanesi ve tiyatro gibi yapıları rehberimizin anlatımı eşliğinde gezdikten sonra, Almanya’da yaşamış yatalak bir hasta olan Anna Katerin Emmerik’in anılarından yola çıkarak bulunmuş, 1967 yılında Papa 6.Paul tarafından kutsal hac merkezi kabul edilen Meryemana Evini ziyaret ediyoruz.

MERYEM ANA EVİ

Buradan zeytin ve asma bağları içerisinde kendine has köy dokusunu barındıran, birbirinin önünü kapatmayan Safranbolu mimarisindeki evlerinde meyve şarapları yapılan, mübadele yıllarını anlattığı “ Benden Selam Söyle Anadolu’ya “ kitabının yazarı Dido Sotiriyu’nun doğum yeri Şirince’ye ulaşıyoruz. Rehberimizin yapacağı anlatımlar ve verilen serbest zamanın ardından yörenin meşhur meyve şaraplarını tatmak için şarap mahzenine gidiyoruz.

Arzu eden misafirlerimiz, yörenin ve köyün muhteşem lezzetlerinin, zeytinyağlılarının, çöp şişlerinin tadına bakmak için rehberimiz eşliğinde öğle yemeklerini burada alabilir.

 

İsminden bile şirin ŞİRİNCE KÖYÜ

Sıradaki gezi noktamız muhteşem ev mimarisi ile eski adı Domatia olan Doganbey Köyü oluyor. Dilek yarım adası milli parkı içinde kalan köyü ziyaret edip, bu güzel gezinin ardından, İzmir'de bulunan otelimize ulaşıyoruz ve akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz.Doganbey Köyü

Otelde alınan açık büfe kahvaltı sonrası, istikametimiz yavaş şehir Seferihisar olacak. Burada verilen serbest zamanın ardından, binlerce yılın tanığı olan Teos antik kentini geziyoruz ve Sığacık’ın muazzam sokaklarını fotoğraflıyoruz.

SIĞACIK

Sonrasında İzmir’in meşhur Saat Kulesini ve Kurtuluş Savaşında düşmana ilk kurşunu atan Gazeteci Hasan Tahsin anıtını görmek için Konak Meydanına ulaşıyoruz.TUR İÇİN GEREKENLER: 
Uygun yürüyüş ayakkabısı ( rahat edebileceğiniz ) * Dudak Koruyucu
Ani sıcaklık değişimine uyabilecek üstlük(Hırka, yelek...) * El Feneri

 

 

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz