50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Sağlık-Güzellik
Göz Kapağı Düşmesi İçin Yapılacak Şeyler

Göz Kapağı Düşmesi İçin Yapılacak Şeyler

25 Mayıs 2018
50'den Sonra Hayat

Yaş almaya bağlı göz kapağı düşmeleri sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda görme kayıpları yarattığı için önemli bir sağlık sorunu.

Burada farklı sağlık nedenleri ile oluşan göz kapağı düşmesi bizim konumuz değil. Biz yaşlanmaya bağlı gözkapağı düşmelerinden söz edeceğiz.

Yaş almaya bağlı göz kapağı düşmeleri sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda görme kayıpları yarattığı için önemli bir sağlık sorunu. Bu nedenle, bu konuda yapılabilecekleri 4 başlıkta inceleyelim:

 • Cerrahi çözüm
 • Bitkisel uygulamalar
 • Kozmetik uygulamalar
 • Göz çevresi egzersizleri

CERRAHİ ÇÖZÜM

Göz kapağı sarkmaları ve düşmeleri ile ilgili en kesin sonuç cerrahi çözümler ile alınıyor.

Yüz gençleştirme operasyonları ile birlikte sıklıkla uygulanan göz kapağı estetiği, hastanın isteğine bağlı olarak tek bir işlem olarak da gerçekleştirilebiliyor. İmep Estetik’ten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, “Göz kapağı düşüklüğü sorununda modern lazer blefaroplasti yöntemi sıklıkla tercih edilir. Bu işlemle gözlerde çarpıcı bir gençleştirme yaratarak, tazelenmiş bir görüntüye kavuşmak mümkün olabiliyor” diyor.

Göz kapağı estetiği uygulanacak hastanın kaslarının pozisyonu çok iyi değerlendirilmelidir. Her iki göz kapağı için yapılan işlemler birbirinden farklıdır. Üst göz kapağından deri ve kas fazlası çıkarılırken, alt kapak için ise fıtıklaşmış göz içi yağ torbaları eski yerlerine alınarak üzerini örten dokular sağlamlaştırılır ve alt göz kapağı kasları ve derisi sıkılaştırılır.

Göz kapağı estetiği vazgeçilmezleri: Alın germe, Kaş kaldırma 

Göz kapakları üstte kaşlar, altta ise elmacık kemiği üzerindeki yağ yastığı ile sıkı ilişki içinde olduğundan ameliyat sırasında bu yapılardaki anatomik bozuklukların da giderilmesi gerekir. Aynı şekilde elmacık kemiği yağ yastığının yukarıya asılarak tespit edilmesi, alt göz kapağı ile yanak arasında oluşan boşluğu doldurarak daha genç bir yüz görünümü sağlayacaktır.

Göz kapağı yaşlanma belirtilerinin yanında, kaş düşüklüğü de var ise muhakkak kaş kaldırma ameliyatı da düşünülmelidir. Son yıllarda, alın gerilmesi veya kaşların kaldırılması üst göz kapağı estetiğinin bir parçası haline gelmiştir. Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra, kaş daha fazla düşerek, iyi ve doğru bir estetik sonuç alınmasını engelleyebilir. 

Göz kapağı estetiği göze zarar vermez 

Gözkapağı ameliyatları hastanın görme yetisinde sorun yaratmadığı gibi, göze zarar vermenin aksine birçok hastada görülen ileri yaşa bağlı göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun önlenmesi açısından da çok faydalıdır.

BİTKİSEL UYGULAMALAR

Bazı bitkisel karışımlarla uygulanacak maskelerin düzenli olarak yapılması, buradaki derilere elastikiyet ve canlılık kazandırarak, düşmeleri azaltabiliyor. İşte bu konuda iki bitkisel kür ve bir maske tavsiyesi:

Göz Kapağı Düşmesi İçin Kür

 • Gül
 • Ebegümeci
 • Kantaron
 • Su
 • Papatya 

Tüm malzemelerden yalnızca iki tutam kullanmak yeterli gelecektir. Bu bitkilere ek olarak bir litre su koyulur ve kaynamaya alınır. Kaynayıp ılıyan bitkisel kürden günde iki- üç kez pamuk yardımı ile sürülerek göz kapağına pansuman yapılır. 

Göz Kapağı Düşmesi İçin Kür

 • Su
 • Sinir otu

Üç dört tutam sinir otu alınarak üzeri bir litre kadar su ile doldurulur. Su ve sinir otu karışımı kaynatılarak pansuman için sıvı hazırlanır. Ilıdıktan sonra pamuğa alınan minik kür göz kapaklarına sürülür.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Maske

 • 1 avuç kuşburnu
 • Su
 • Yumurta beyazı
 • Salatalık
 • Krema

Yapılışı: kuşburnu C vitamininden zengin olduğu için göz kapaklarına da iyi gelecektir. 1 avuç kuşburnu 3 bardak su ile kaynatılarak süzülmelidir. Günde iki kere soğuk kompres uygulanabilir. Aynı zamanda bu karışıma bir tane yumurta beyazı, yarım salatalıktan çıkacak su ve bir kaşık krema eklenirse hazırlanacak maske ile göz çevresi onarılıp, sıkılaşacak ve yapılan masaj ile göz çevresi rahatlayıp kırışıklıklarla mücadele edilmiş olacaktır.

KOZMETİK UYGULAMALAR:

Gözkapağı bakımı için piyasada çok sayıda krem bulunuyor. Bunlardan cilt yapınıza uygun olanı seçerek gündüz ve gece düzenli olarak uygulamak gerekiyor.

GÖZ ÇEVRESİ EGZERSİZLERİ

Egzersizler, her konuda olduğu gibi, göz çevresi için de işe yarayabiliyor.

Aşağıdaki hareketleri günlük olarak düzenli yaparak, göz kapaklarının kaslarını sıkılaştırıyor ve ciltte gerginlik sağlayabilirsiniz...

1- Avuç hareketi 

Rahat bir pozisyonda dik olarak oturun. Gözlerinizi kapatın. Nefesiniz burun deliklerinizden girip çıkarken nefesinize odaklanın. Temiz ve serin havayı alın, kirli ve sıcak havayı verdiğinizi hissedin. Şimdi avuçlarınız iyice ısınana kadar birbirine sürtün. Sonra avuçlarınızın alt kısmını göz çukurunuzun üzerine kapatın. Gözünüzü çevreleyen göz kaslarını (orbicularis oculi) avucunuzun alt kısmı ile hafifçe itin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin, dinlenin ve 5 kez daha tekrar edin.

2- Gözaltları için 

Bu hareket gözü çevreleyen göz kaslarını (orbicularis oculi) güçlendirir ve gözdeki kırışıklıkları azaltır. 
İki elinizle V harfi yapın ve işaret parmaklarınızı gözünüzün dış uç kısmına yerleştirin. Orta parmağınızı ise gözünüzün iç ucuna yerleştirin. Gözünüzün alt ve üst kapaklarını göz kırpma hareketi gibi hızla hareket ettirin ama bu hareket esnasında gözlerinizi açık tutmaya çalışın. 10 kez göz kırpın, durun, sonra 2 kez daha tekrar edin.

3- Göz kapakları için 

Bu hareket kaşın alt kısmına gelen göz bölgesine yöneliktir. Göz kapaklarında oluşan kırışıklıkları ve sarkmaları önler. Başparmak hariç 4 parmağınızı kaşlarınızın üzerine yerleştirin ve kaşlarınızı hafifçe yukarı itin. Gözlerinizi kapatın, göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturun. 10 kez aynı hareketi 2 set halinde tekrarlayın.

4- Göz kırışıklıkları ve gözdeki şişkinlikler için 

Gözlerinizi çok rahatlatacak bu egzersizi yorucu bir günün sonunda veya arada dinlendiğinizde uygulayabilirsiniz. İşaret parmağınız ve orta parmağınızla yanlamasına V harfi yapın. Başparmağınızı göz kapağınıza yerleştirip kaşınıza doğru itin. Orta parmağınızı gözünüzün altına koyun. Parmaklarınızın ucu ile gözünüzün etrafındaki kasları itin ve kasın. 1- 2 saniye tutun ve bırakın. Şimdi parmaklarınızı birleştirin ve gözünüzün ortasına koyun. Parmak uçlarınızla göz kaslarınızı (orbicularis oculi) itin. 1- 2 saniye tutun ve bırakın. Göz yuvarlağınızın üzerine birkaç saniye hafifçe baskı uygulayın, gözlerinizi yavaşça açın ve göz kırpın.

5- Üst göz kapakları için 

Yaş ilerledikçe kaşlarla gözün üst kısımları arasındaki mesafe kısalır. Bu egzersiz kaşların altındaki kasların kuvvetlenmesini sağlar, sarkmasını önler. İşaret parmaklarınızı yarım ay şekline getirin ve göz kapaklarınızın üzerindeki göz kemiğinin üzerine, kaşınızın tam altına yerleştirin. Parmaklarınızı hafifçe kemiğin üzerine bastırın. Göz kapaklarınızın üzerindeki kaslarla parmaklarınıza doğru bir direnç oluşturun. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.

 6- Göz boşluğu masajı ve kırışıklıkları yok eden hareket 

İşaret veya orta parmağınızı burun köprüsünün hemen altına yerleştirin. Parmağınızı köprüden yukarı doğru ve kaşlarınızın altına gelen kemiğe doğru hareket ettirin. Kaşlarınızın altında, kemiğin aşağıya döndüğü yerde bir çıkıntı hissedeceksiniz, o kısmı biraz ovun. Şimdi kaşınızın altına gelen göz çukuru kemiğini sol gözünüzün uç köşesine kadar parmağınızla takip edin. 
Bu çalışmayı tamamladıktan sonra sol elin işaret parmağını, sağ gözünüz ortada kalacak şekilde yerleştirin. (İşaret parmağı kaşın altında, orta parmak gözün altında). Aynı zamanda sağ işaret parmağınızı sağ gözünüzün uç noktasına yerleştirin. Sağ gözün alt kısmındaki orta parmağınızı aşağı doğru iterken, sağ gözün ucuna yerleştirdiğiniz işaret parmağınızla hafifçe sağ tarafa doğru çekin. Bu harekette sadece alt göz kapağı hareket etmelidir. Her göz için 8 kez uygulayın.

7- Yorgun ve sarkık göz kapakları için 

Bu egzersiz biraz konsantrasyon gerektirir fakat özellikle sarkık göz kapaklarını kaldırmak için son derece faydalıdır. İşaret parmaklarınızı enlemesine şakaklarınızın üzerine basınç uygulayarak saç diplerinize doğru çekin. Alnınızda çizgiler oluşturmadan gözlerinizi çevreleyen kaslarınızı parmaklarınızın ucuna doğru hareket ettirin (Bir direnç oluşturun). Bu egzersizde 5’e kadar sayın ve bırakın. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz