50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Güzel Yazılar
Dibe Vurduysak Ne Olur, Elbet Çıkarız

Dibe Vurduysak Ne Olur, Elbet Çıkarız

16 Temmuz 2017
50'den Sonra Hayat

 

Hayatı gözlemleyerek elde edilen sözlerin gücüne ve doğruluğuna hep inanmışımdır. Her karanlık gecenin elbet aydınlık sabahı olacağına, sabırla beklemenin gücüne, sükût içinde kalmanın bazen konuşmaktan çok daha yararlı olacağına yürekten inanlardanım.

İşte bunlardan bir tanesi konu oldu geçenlerde HBR Türkiye’de… Acıdan, üzüntüden veya zor durumlardan geçmekten söz ediyorum. Araştırmalara göre üzücü deneyimler hakkında yazmaları istenerek kötü bir ruh haline çekilen ancak sonrasında mutlu olaylar hakkında yazmaları istenerek moralleri düzelen insanların üniversitede öğretim için yaratıcı fikirler bulma oranı, baştan beri moralleri iyi olan insanlara nazaran daha yüksek çıkmış.

Zor durumlar sonucu = Yaratıcılık diyebiliriz yani pekâlâ.

Bu durumu özellikle sanatçılarda çok görmez miyiz? Hepimizin minik serçesi SEZEN demiyor mu şarkısında ‘acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir’ diye. İnsanlar da şarkılar, şiirler gibi…

Ruh ve beyin hala binlerce bilinmeyen mucize ile dolu. İkisini de neler tetikliyor, nelerden besleniyorlar, neler ile besleniyorlar anlamaya çalışıyoruz bin bir yeni yolla.

Geçmek lazım o zorlu yollardan. Büyümek için, içteki çocuğa ulaşmak için, üretmek ve üreterek çevreye, insana, dünyaya yararlı olmak için.

O yüzden korkmamalı düşmekten, dibe vurmaktan, sıfırı görmekten. Dinleyerek kendimizi çıkılmalı yeni yollara, alınmalı en büyük riskler ve keşfetmek uğruna kaybedilmeli bazen kaybedilmesi gerekenler.

Dibe vurduğumuz nice günlerin şerefine ve yeniden dibe vurarak çıkartacağımız yepyeni enerjilere…

Kaynak: prokariyer.com

 

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz