50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Yaşam
Çocuklarıma ve Torunlarıma 20 Adet Hayat Bilgisi Dersi

Çocuklarıma ve Torunlarıma 20 Adet Hayat Bilgisi Dersi

11 Mayıs 2018
50'den Sonra Hayat

Nasihat etmeyi hak edecek kadar yaşadık... Bilgi ve deneyimleri aktarmak lazım...

 

Ne yapmayı sevdiğini bul ve sonra o sevdiğin şeyi yapabiliyor musun ona bak.
Yapamıyorsan boşuna enerjini tüketme, yapabilenler yapsın. Yapıyorsan, dünyanın en şanslı insanlarından birisi dilini ısır kimseye söyleme.

Sevdiğin insanlar bul, işlerini onlarla yapmanın yollarına bak.
Hayat yap, et, çalış, başar ile geçiyor. Ve bu maraton çok sevdiklerinle geçerse iş yapmamış sürekli aşk yapmış olursun.

Bir kaç kişinin elini sıkı sıkı tut.
Onların dertleriyle dertlen, mutluluklarıyla uç, dediklerine kulak ver. Onları kaybetme. Her şey değiştiğinde senin en orijinal halini bilip sevenlere ihtiyacın olacak.

Kendini onunla bununla karşılaştırma.
Başkalarının kriterlerine göre seçim yapMA! O zaman başkalarının gideceği yerlere gidersin. Oralarda ne işin var, senin yolun başka yokuşların başka!

Konu komşu ne der diye dinleme.
Komşu senin hayatın hakkında topu topu 15 dakika konuşacak, Sense ölene dek onu yaşayacaksın.

Hareket et, her gün hareket etmeyi alışkanlık haline getir.
Bir spora kafayı tak, dansa kafayı tak, satranca kafayı tak. Kafaya taktıkların ileride yaldız olup üzerine yağacak, yaldız olup üzerine yağacak.

Her gün oku, her şeyi oku.
Ağaç olmak nasıldır, Van gogh olmak nasıldır, ikinci dünya savaşına katılmış olma nasıldır, öğren! Bir gün hepsi yapboz gibi yapışıp sana inanılmaz gerçekleri gösterecek.

Kızlar; zekadan, çalışıp başarandan ve espriden hoşlanır.
Erkekler; güzellikten, edadan ve huzurdan hoşlanır.

Hayat alışkanlılıklarla yürüyor.
Bir şeyi iyi yapmak istiyorsan hemen alışkanlık haline getir. Alışkanlıksa tekrarla oluyor. Beyin böyle programlanıyor. Bir şeyi sürekli yaparsan başka şeyi düşünmüyor, onu hep öyle yapıyor. O yüzden alışkanlıklarına çok dikkat et! Neyi alışkanlık yaparsan hayatın ondan oluşacak unutma.

Erken kalkmak kulağa berbat geliyor, biliyorum ama erken kalkan yol alır hayatımda duyduğum en doğru şey.
Bazen saat 8: 30 da üç şey bitirmiş oluyorsun ve inanamıyorsun zamanın göreceliğine.

Dedikodu yapma!
Dedikodu nasıl bir şey biliyor musun, böyle evinin içine çöp boşaltmışsın gibi. Ağzını, içini, evini kokutuyor. Rahatlatır sanıyorsun ama pisletiyor insanı. Gül geç. Hem dedikodu yapanların başına mutlaka ayıpladıkları, beğenmedikleri, çekiştirip durdukları şey gelir unutma. Hayatın mizah anlayışı böyle.

Kızlar güzel mi güzel bi kadın olduğunuzda kendi atınız olsun.
Kendi paranızı kendiniz kazanın, onu şakır şakır harcayın. Böylece ayrılıklarla ve boşanmalarla attan inip eşeğe binmezsiniz. Atınızı kimse altınızdan alamaz. Dörtnala başka yere gidebilirsiniz.

Erkekler; yakışıklı mı yakışıklı bir erkek olduğunuzda kadınlara çocuklara ve hatta birbirinize asla el kaldırmayın.
O güç, güç değil! Kaba kuvvet o. Korkudan kaynaklanır. Kaybetme korkusundan. Ve kimseyi avucunuzda sıkarak elinizde tutamazsınız. Tam tersi avucu apaçık bırakacaksınız.

Kimseyi suçlama suçlamak; nasıl diyeyim, zehirli bi duygu.
İnsanı frenler, insanı kurban psikolojisine sokar. Atıl bırakır. Hatta şimdiden duvara ” kendimi suçlu hissetmiyorum” yaz. Çok faydasını göreceksin.

Ceplerden, bilgisayarlardan televizyonlardan uzak bir saat ayır kendine.
Kendinle sosyalleş yoksa unutursun nasıl biri olduğunu. Hayatın, sana başkaları tarafından yansıtılmayan bir aslı var. Onu dinle deniz kabuğu dinler gibi. Yalnızlığını kimseye verme. Yalnızlığın hariç her şeyi paylaş. Çünkü hayat paylaşınca güzel.

Her gün şükret!
Teşekkürü dualarından asla eksik etme. Teşekkür kadar insana iyi gelen bir şey yoktur. Bir şeyi istemekten dilemekten bile iyidir. Sıcacık yapar ruhunu. Bendeki bana yeter, hatta artar bile dünyanın en güzel felsefesinidir. Birinden bir şey isteme onun yerine birine bir şey ver, bak neler olacak seyret sonra.

Karanlık günler olacak.
Düşeceksin de. Yaralar da açılacak. O zamanlarda şunu unutma; Tünel bitecek.  Kalkacaksın da, kabuk da bağlayacaksın. Sevdiklerine bıkıp usanmadan “Seni seviyorum. Seni çok seviyorum” de. Hatta “sen ne yaparsan yap, kim olursan ol seveceğim” de.

Korkmaktan korkma.
Ödün bile kopsun. Sonra kapa gözünü bas karanlığına. Belki biri taş döşemiştir, kim bilir…

Böbürlenme, Kibirlenme, Köpürme.
Abart, Çoğalt, Parlat.

Böyle mutlu olmak ister miydin?
İstiyorsan başarıyorsun. Ne Mutlu size çocuklarım. Hep mutlu olun. Hep iyi insan olun. Ve hayat sizin karşınıza hep iyi insanlar çıkartsın.

Sevgiler

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz