50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Sağlık-Güzellik
Bu 10 Maddeyi Okuyunca Karbonatı Evinizden Eksik Etmeyeceksiniz!

Bu 10 Maddeyi Okuyunca Karbonatı Evinizden Eksik Etmeyeceksiniz!

4 Ocak 2018
50'den Sonra Hayat

 

Eğer sürekli elinizin altında bulunması gereken ürünlerin bir listesini yapacak olursanız, listenin en başında karbonat gelmeli… Nasıl olmasın; öyle çok faydalı ve kullanışlı bir madde ki, tek başına birçok sağlık, güzellik ve temizlik ürününün yerini alabiliyor…

Karbonat suda hemen çözülen (özellikle de sıcak suda), tuzlu ve asidik tada sahip beyaz bir tozdur. Toksik değildir, sindirmenizde zarar yoktur ve ayrıca cilt alerjilerine de neden olmaz. Ancak, gözünüze kaçtığı takdirde tahriş edebilir. 

Burada sadece sağlık ve güzellik faydalarını sıralayacağım

Sodyum bikarbonat, ev yapımı diş macunu olarak kullanılabilir, piyasadaki ürünlere çok iyi bir alternatiftir. Dişlerinizi beyazlatmak için birebirdir, nefesinizi ferahlatır, tartarı azaltır ve çürükleri önler. 

karbonat ile diş bakımı ile ilgili görsel sonucu

Diş macununun toksik etkilerine karşı olanlar karbonatı mutlaka bal ile karıştırarak ağız ve diş temizliği yapmamızı söylüyorlar.

Ayırca takma dişleri ve diş tellerini ve damaklıkları temizlemekte de kullanabilirsiniz. Bir bardak suya iki yemek kaşığı karbonat ekleyerek bir karışım hazırlayın ve temizlemek istediğiniz diş malzemelerinizi bu karışımın içinde bekletin, çok pahalı tabletlere para dökmeyin.

Karbonat, cildimizdeki asidi etkisiz hale getirme özelliği sayesinde ev yapımı deodorant olarak kullanılabilir ve özellikle koltuk altı kokusunun önüne geçecektir. Biraz su ekleyerek macun kıvamına getirin ve koltuk altlarına uygulayın.

Koltukaltına karbonat ile ile ilgili görsel sonucu

Eğer saçınızda kepekten şikayetçiyseniz, saç derinize bir avuç karbonatla masaj yapın ve her zamanki gibi yıkayın. Altı günlük bir kür uygulayın.

saç kepekleri ile ilgili görsel sonucu

Başka bir çözüm de şampuanınızın içine karbonat karıştırmaktır.y Saçınızı daha yumuşak ve kolay taranır hale getirecektir. 

Ayrıca, cildiniz için yenileyici bir maske hazırlamakta da kullanabilirsiniz. Yüzünüzü ıslatın ve ince bir tabaka karbonat uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve bol ılık suyla durulayın. Gözlerinize kaçırmamaya dikkat edin. Cildinizi gençleştirecek, parlatacaktır.

karbonat maskesi ile ilgili görsel sonucu

Karbonat, sivri sinek sokmasından ve güneş yanığından kaynaklanan ağrı ve kaşıntıyı dindirir, (biraz suyla macun kıvamına getirip krem gibi sürün).

İlgili resim

Yorgun ayaklarınızı  dinlendirir (bir leğen ılık suya üç yemek kaşığı karbonat ekleyin ve ayaklarınızı içinde bekletin).

ayakları suda dinlendirmek ile ilgili görsel sonucu

Etkili bir asit gidericidir ve mide ekşimesini geçirir (bir bardak suya yarım tatlı kaşığı karbonat karıştırıp için).

mide ekşimesi ile ilgili görsel sonucu

 

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz