50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Sağlık-Güzellik
Az Bilinen Mucizevi Bir Yağ: Çay Ağacı Yağı ve 15Şifası

Az Bilinen Mucizevi Bir Yağ: Çay Ağacı Yağı ve 15Şifası

14 Mart 2018
50'den Sonra Hayat

Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiviral özellikler göstererek virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırıyor, bu sayede bizi hastalıklardan koruyor.

 1. Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının oluşumunu engelliyor, oluşmuş olanlarınsa iyileşme sürecini hızlandırıyor.

 2. Aynı şekilde sivilce izlerinden muzdarip olanların yardımına koşuyor, izlerin azalmasına hatta düzenli kullanımında yok olmasına yardımcı oluyor.

 3. Sinek ve böcek sokmalarında kaşıntı ve kızarıklığın çabucak geçmesini sağlıyor.

 4. Çay ağacı yağıyla buhar banyosu yapıldığında soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, kesilmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara çare oluyor.

 5. Antiviral özelliğiyle virüs kaynaklı en yaygın sorunlardan olan uçuğun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.

 6. Ağız ve diş sağlığına katkıları uçukla sınırlı kalmayan çay ağacı yağı, diş eti iltihaplanmalarına, ağız içinde oluşan iltihaplı yaralara da iyi geliyor.

 7. Saç derisinin kuruluğu ve ona bağlı olarak oluşan kepek sorununun çözümünde de önemli roller oynayan çay ağacı yağı, saç sağlığına da destek oluyor.

 8. Tırnak batması gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplanmalara karşı olumlu etkiler gösteriyor.

 9. Çay ağacı yağı bir antifungal olduğu için özellikle ayakların en büyük sorunlarından olan mantara da çare oluyor.

 10. Önemli cilt hastalıklarından siğillere karşı kullanıldığında olumlu etkiler gösteren bu bitkisel yağ, siğillerin yayılmasını önlemekle kalmıyor, aynı zamanda hızlıca iyileşmelerinde de önemli rol oynuyor.

 11. Tüm bu bakteri, mantar ve virüs karşıtı özellikleriyle çay ağacı yağı, evde kullanabileceğiniz en doğal dezenfektanlar arasında sayılıyor, temizliğin bir numaralı isimlerinden oluyor.

 12. Eğer doğal ve cildinizi doğru nemlendiren bir makyaj temizleyicisine ihtiyacınız var ise; 1/4 fincan kanola yağı ile 10 damla çay ağacı yağını karıştırarak kendi makyaj temizleyicinizi hazırlayabilirsiniz.

 13. Çay ağacı yağı suçiçeği geçiren torunlarınıza en iyi gelecek doğal yöntemlerden birisidir. Bunun için birkaç damla çay ağacı yağını 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak günde iki ya da üç defa suçiçeği yaralarına pamuklu bir bez ile uygulayabilirsiniz.

 14. Eğer sürekli olarak çıkan uçuklarınızdan şikâyetçiyseniz çay ağacı yağını günde üç ya da dört kez uçuğunuza sürebilirsiniz.

 15. Son olarak, çay ağacı yağı kabuklu meyve ve sebzeleri yıkarken de en çok başvurulan doğal dezenfektanlardan.

Çağ ağacı yağını nasıl kullanacağız? 

Çay ağacı yağının bunca faydasından yararlanmak isterseniz onu nerede bulacağınızı ve nasıl kullanacağınızı da bilmelisiniz tabii.

Öncelikle nerede bulacağınızdan bahsetmek gerekirse, güvendiğiniz aktarlardan ya da kozmetik marketlerden kolayca elde edebilirsiniz.

Nasıl kullanacağınız ise kullanacağınız bölgeye göre farklılık gösteriyor.

Örneğin, cildinizde oluşan sivilce, akne ya da çıban gibi bir soruna çay ağacı yağı uygulayacaksanız önce uygulayacağınız bölgeyi güzelce temizlemeli ve ondan sonra sürmelisiniz.

Ayak mantarı içinse çay ağacı yağını yine doğrudan mantarlı bölgeye sürerek uygulayabileceğiniz gibi ayaklarınızı sokabileceğiniz bir suyun içine çay ağacı yağından 5-6 damla damlatıp ayaklarınızı 20 dakika kadar içinde bekleterek uygulayabilirsiniz.

Grip, nezle, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve burun akıntısı gibi sorunlarla mücadele etmek içinse çay ağacı yağıyla buhar banyosu yapmanız uygun olacaktır. Buhar banyosu için genişçe bir kabın içine kaynattığınız suyu döküyor, üzerine yine 5-6 damla kadar çay ağacı yağı damlatıyorsunuz. Ardından başınızın arkasına havlu koyuyor ve suyun yükselen buharını burnunuza çekiyorsunuz. Bunu en az 5-6 kez tekrar ederek çay ağacı yağından faydalanıyorsunuz.

Ağız ve diş sağlığı, diş eti iltihaplanması ya da ağız içinde oluşan iltihaplı yaraların daha hızlı iyileşmesi için yarım su bardağı suya 2 damla kadar çay ağacı yağı damlatın ve bu karışımla gargara yapın. Ancak dikkat, karışımı asla yutmayın.

Son olarak, saç sağlığınızı desteklemek ve kepek sorunundan kurtulmak için çay ağacı yağı kullanmak isterseniz, saçlarınızı duruladığınız suyun içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz. Çay ağacı yağı ile karıştırdığınız suyu kullandıktan sonra temiz suyla saçlarınızı son bir kez durulamayı ihmal etmeyin tabii.

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz