50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Yaşam
60 Yaşın Üzerindekilere 24 Altın Öğüt

60 Yaşın Üzerindekilere 24 Altın Öğüt

13 Kasım 2017
50'den Sonra Hayat

Yaşınız kaç olursa olsun sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim 

 

1.Yaşam boyu tasarruf ettiğiniz parayı kullanma zamanıdır. Bunları, onu biriktirmek için bulunduğunuz özverileri bilmeyenlere bırakmayınız. Size üzüntü verecek yatırımlar için kullanma zamanı değildir, sizin için huzur ve sükunet dönemi başlamıştır artık.

2.Çocuklarının ve torunlarının, parasal problemleri ile uğraşmaktan vazgeç; senin için harcadıkları paralar için suçlu hissetme kendini. Eğitim dahil, onlar için en iyisini yapmaya çalıştın daima. Şimdi sorumluluk onlarındır.

3.Biraz bencillik yap, ama tefeci olma. Gezintiye çık ve başkalarının hoşuna gidecek şeylerin peşinden koşmaktan vazgeç.

4.Sağlıklı, büyük fiziki hareketler gerektirmeyen bir yaşamın olsun. Ölçülü bir şekilde jimnastik yap ve iyi beslen.

5.En iyisini ve en zarifini al. Bu dönemde, ana gaye, paranın sizin tarafınızdan, zevkinize ve arzularınıza göre harcanmasıdır. Unutma ki, ölümden sonra para, sadece kin ve nefrete yol açar.

6.Küçük şeyler için kendini üzme, hatırlamak isteyeceğin güzel anlar gibi unutulması gereken kötü anlarında olur

7.Yaşa bağımlı kalma, sevgini hep canlı tut.

8.Kendine iyi bak, temizliğine dikkat et. Görünüşün Görkemli olsun: sık sık kuaföre git, tırnakların bakımlı olsun, cildiyeciye, diş hekimine git, düzenli bir şekilde parfüm ve krem kullan. Artık genç ve yakışıklı olmasan bile, en azından bakımlı olursun.

9.Modern olmak önemli değil, iyi bir klasik olmaya çalış. Saçlarını boyatarak ve şatafatlı giyinerek gülünç olma.

10.Gün, bu gündür. Kitapları ve gazeteleri oku, radyo dinle, TV de ki güzel programları seyret, internete gir, mailler gönder ve al, sosyal ağlara katıl, dostlarına telefon et.

11.Gençlerin düşüncelerine saygılı ol, onlar senin bildiklerine bilmeseler de, yaşadıklarını yaşamasalar da, senin yaşına geldiklerinde muhtemelen senin konumunda olacaklardır, kendi düşüncelerini de söyle onlara, dinlemesini bilen yararlanır, yanılmış olsalar bile, onlarla tartışma.

12.Sadece anılarınla yaşama, “bizim zamanımızda” deyimini çok sık kullanma, senin zamanın da bu gündür. Kıymetini bil…

13.Çocukların ve torunlarınla birlikte yaşamaktan kaçın, sadece onları görmeye git veya davet edildiğinde onlarla beraber ol.

14.Gerektiğinde bir yardımcı kadın bulundur evinde. Gündelik Yaşamını mümkün olduğunca ve imkanların nispetinde kolaylaştır.

15.Seyahat etmek, yürümek, resim yapmak, dostlarınla oyun oynamak veya bir şeylerin koleksiyonunu yapmak gibi hoşuna giden bir“hobin” mutlaka olsun, olanakların dahilinde ki şeyleri yap.

16.Yeni veya faydalı bir şey öğrenmeye gayret et ve zoruna gitse bile ileri teknolojinin gerisinde kalmamaya çalış.

17.Sosyal ve kültürel etkinliklere katıl. Müzeleri gez, sinemaya git… Önemli olan, biraz evden uzaklaşmaktır.

18.Eğer arzu ettiğin bir yere davet edilmezsen, sakın gücenme, Unutma ki, gençliğinde, sende birilerini hayal kırıklığına uğratmış olabilirsin, anne ve babanı fazlaca davet etmemiş olabilirsin.

19.Az konuş, çok dinle, yaşamın ve geçmişin, sadece seni ilgilendirir. Bir şey ile ilgili fikrini soran olursa, kısa konuş ve sadece, iyi ve hoşa giden şeylerden bahsetmeye çalış. Yavaş bir tonla ve kısa konuş, eleştirme.

20.Her şey gelip geçicidir, olduğu gibi kabul et. Bir dönemin doğruları bazen başka bir dönemin yanlışları olarak kabul edilebilir.

21.Acılar ve üzüntülerle hep karşılaşılır, onlarla ilgili problemleri fazlaca dile getirme. Azaltmaya gayret et. Sonuçta, sadece sizi etkilerler bu yaşta sorunlarınız sadece sizin ve doktorunuzun problemleridir.

22. Her fırsatta gül, yaşadığın ve sağlıklı olduğun için mutlu ol, unutma sen şanslısın, hayatının geleceğinin belirsiz olması gibi, ölümünde başka bir meçhul evre olacaktır.

23.Eğer biri size, artık hiçbir işe yaramıyorsunuz derse, duymamazlıktan gel ve bunu dert etme. Sende kendi dünyanda sana göre önemli bir şeyler yapmışındır. Mühim olan bunu senin hissetmendir.

24.Unutma hayat hikayen iyi veya kötü olsun, bir daha tekrar etmeyecektir.

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (34)

Yorum Yaz
fikirlerinize katiliyorum tesekurler
ahmet yildiz22 Kas 2017 23:34:11
Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.Imkanım el verdiğince bazılarını uyguluyorum.
Alev Ergen 16 Kas 2017 19:09:00
Bizleri aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederizgercekten etkilendim
zehra15 Kas 2017 20:01:37
Güzel
Gülfidan14 Kas 2017 07:37:30
imkanlar el verdiğince uyguluyorum yapamadığım şeyler içinse üzülmüyorum insanların istekleri sonsuz olduğu kadarıyla yetinmesini de bileceksin
Nuriye13 Kas 2017 20:56:20
Aynen uyguluyorum. Maddi ölçüler dahilinde. Kendi bakımımı asla ihmal etmiyorum. Mutluyum.
Nuran Özgen13 Kas 2017 19:28:49
Hepsine katılıyorum ve yaşantımı kendim yön veriyorum çok şükürler olsun..
Lale13 Kas 2017 15:19:35
Türk aile yapısına pek uygun olmasa da, kendi şartlarımıza adapte edip, yararlanabileceğimiz bazı konular var.Teşekkürler...
Dilek Şakar13 Kas 2017 14:09:24
ÇOK DOĞRU LAKİN TÜRK YAŞLISI İÇİN UYGULAMA DA ÇOK ZOR
M.D.E10 Eki 2017 11:08:58
Hepsi çok güzel ama bir şey var ki o da toplumsal yapımızls uyumlu değil
Nurten çevrim3 Eki 2017 19:44:03