50'DEN SONRA HAYATA DAİR
Sağlık-Güzellik
50'li Yaşların Sağlık ve Mutluluk Anayasası

50'li Yaşların Sağlık ve Mutluluk Anayasası

5 Ocak 2018
50'den Sonra Hayat

Buradaki 4 ana başlık altında sıralanan maddelerin hepsini gözden geçirmelisiniz...

Yöntem1            

SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR EDİNİN

1.Küçük hedefler koyun

 1. Yaşlandıkça daha sağlıklı olmaya karar verdiğinizde yaşam biçiminizi değiştirmek için hedefler koymanız gerekir. Tüm hayatınızı bir kerede değiştirmeye çalışmak yerine, küçük, yönetilebilir hedeflerle başlamalısınız. Belirli bir kilo rakamını kaybetmek gibi sağlam hedefler belirlemeden önce yaşam tarzı değişiklikleriniz üzerinde çalışın.
 2. Örneğin, kekler veya börekler gibi sağlıksız kahvaltılık gıdaları sağlıklı tahıl, yulaf ezmesi veya ara sıra yumurta yemeği ile değiştirerek başlayabilirsiniz. Her sağlıksız gıdayı kesmek yerine her hafta bir tanesinden vazgeçin.

2.Fiziksel aktivitenizi artırın

Fiziksel aktiviteyi artırmak için küçük değişiklikler yapın. Mümkün olduğunca merdivenlerden çıkın, otobüsten 1 durak erken inin, otoparktan daha geriye park edin ve akşam yemeğinden sonra kısa bir yürüyüşe çıkın.

3.Yeterince uyuyun. 

 1. Maalesef çoğumuz yetersiz ve kalitesiz uyku alışkanlıklarına sahibiz. Uykusuzluk ve kesintili uykuyu önlemek için iyi uyku alışkanlıkları oluşturmaya çalışın. Her gece yedi ila dokuz saat uykuyu hedefleyin. Geceleri bu kadar uyuyamazsanız, gündüzleri de biraz kestirme yapın.
 2. Yatmadan bir saat önce televizyonu ve bilgisayarı kapatmaya çalışın çalışın. Mümkün olduğunca az watt ampul kullanın. Bu, vücudunuzun daha fazla melatonin üretmesine yardımcı olur.
 3. Gürültü, ışık ve ısı gibi tüm uyku bozanlardan kendinizi izole edin. azaltın.
 4. Yatmadan önce bir ritüel geliştirmeye çalışın. Her gün aynı saatte yatağa girip uykuya geçerseniz bir süre sonra bünyeniz buna alışır.

4.Diş bakımına çok özen gösterin.

Diş bakımı bedeninize bakmak kadar önemlidir. Her gün iki kez dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipinizi kullanmaya dikkat edin. Doktor muayenesi için her yıl en az bir kez diş hekiminize başvurun. 

5.Kanser ve diğer hastalıklara karşı kontrol ve testleri ihmal etmeyin.

 1. 50 yaşından sonra kronik hastalıklara ve kansere yakalanma riskiniz artar. Herhangi bir sorunun erkenden saptanmasına yardımcı olmak için, tarama testleri her yıl en az bir kez yapılmalıdır. Yıllık fiziksel fizik muayenehanesine girdiğinizde mamografi ve kolonoskopi de dahil olmak üzere hangi testlerin gerektiğini doktorunuzla konuşun. 
 2. Farklı kanserler ve hastalıklar, aile öyküsü gibi farklı risk faktörlerine sahiptir. Ailenizin tıbbi geçmişi hakkında doktorunuzla dürüst olun, çünkü bu hangi tarama testlerine ihtiyacınız olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Yöntem2

DOĞRU BESLENİN

 1. Beslenme biçiminizi geliştirin. 
 2. Beslenme şekliniz, yaşlandıkça sağlığınızı önemli ölçüde etkiler. Kötü beslenme diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığına neden olabilirken, sağlıklı bir beslenme rejimi kronik hastalık riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Diyetiniz çeşitli olmalıdır, taze malzemelerle doldurulmalı ve hazır ambalajlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
 3. Sebze alımınızı artırın. Ispanak, lahana brokoli gibi koyu yapraklı yeşiller hayati vitaminler ve mineraller ile doludur. Havuç, yeşil bezelye, domates ve biber diğer iyi sebzelerdir. Ayrıca baklagillere ve lifli gıdalara sofranızda önemli bir yer vermelisiniz.
 4. Çilek, narenciye ve kavun gibi meyveleri dozunda yiyin ama ihmal etmeyin.                                                                                                                                                                                                                                             
 5. Yağsız et, kümes hayvanları, balık ve yumurta gibi gıdalar,protein ve omega-3 yağ asitlerini artırmanın mükemmel yollarıdır. Az yağlı et kesimine dikkat edin ve tavuğu derisi yiyin.
 6. Süt ürünleri, kalsiyum ve diğer besin maddelerini sağlar. Az yağlı süt, yoğurt ve peynir deneyin. Ayrıca  keçi peyniri ve kefir de deneyebilirsiniz.
 7. Tam tahıllar, çok yönlü bir diyet için gerekli olan sağlıklı karbonhidratlardır. Kinoa, yulaf ezmesi, arpa, darı veya tam tahıllı ekmekleri deneyin. (Sınırlı miktarda elbette…)
 8. Yüksek kalorili ve yüksek yağlı gıdaları sınırlayın. Kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olmak için, mümkün olduğunca çok kalorili ve yüksek yağlı gıdaları kesmeye çalışın. Bunu yapmanın kolay bir yolu, fırın ürünleri, şekerleme, tuzlu atıştırmalıklar ve yemekler gibi önceden paketlenmiş gıdalardan kaçınmaktır. 
 9. Dondurma, tam yağlı peynir ve tereyağı gibi yüksek yağlı süt ürünlerini, yağda kızartılmış et parçaları, yağ oranı yüksek olan kıyılmış sığır eti ve pastırma gibi yüksek yağlı etleri sınırlayarak tüketin.                                            
 10. Tuzu kesin. Kan basıncı, yaşları ilerledikçe insanlar için ortak bir sorundur. Tuz yüksek tansiyona katkıda bulunur, bu nedenle yediğiniz tuzu önemli ölçüde sınırlamalısınız. Her gün 1500 mg'dan az sodyum tüketmeye çalışın. Tuzu, kekik, nane ve biberiye gibi pek çok sağlık faydasına sahip olan otlarla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca baharat yemeyi de deneyebilirsiniz. 
 11. Tuzu  kesmenin en önemli yolu, işlenmiş, hazır ambalajlanmış yiyecekleri yemeyi bırakmaktır. Tuz,  Yüksek tansiyon, inme, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir.
 12. Vitamin takviyeleri alın. Yaşlandıkça doğru vitamin ve minerallerin alınması önemlidir. İhtiyacınız olan belirli takviyeleri doktorunuzla konuşabilirsiniz veya bir multivitamin alabilirsin. Yaşlı erkeklerin ve kadınların özel ihtiyaçları için tasarlanmış çok sayıda vitamin var.
 13. Vitamin B12 sağlıklı yaşlanma için önemlidir. Kan hücreleri ve sinir sisteminiz için yardımcı olur. B12, balık ve ette bulunur, ancak bir ek de alımı artırmaya yardımcı olabilir. D vitamini, balık yağı ve kalsiyum da 50 yaşından sonra sağlıklı kalmak için hayati öneme sahiptir.
 14. Bir multivitamin alırsanız, özellikle de bir kadınsanız demir eklemediğinden emin olun. Çok fazla demir karaciğer ve kalp hasarına neden olabilir.
 15. Akdeniz diyeti ile beslenmeye önem gösterin. Bu tarz beslenmenin kansere, kalp hastalığına ve diğer büyük hastalıklara karşı koruma sağladıkları tespit edildi.  Akdeniz diyetinin izlenmesi kolaydır. Temel fikir, çoğunlukla meyveleri, sebzeleri ve kepekli tahılları orta miktarda zeytinyağı ile birlikte yemenizdir. Yeni bir yemek planı başlatmadan önce bir diyetisyenle görüşün.

Yöntem3

ZİHNİNİZİ VE VÜCUDUNUZU GELİŞTİRİN

 1. Sağlıklı kilo alın. Sağlıksız bir ağırlığa sahip olmak şeker hastalığı, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir. Sağlıklı bir kilo elde etmek ve korumak, aldığınız yaşta sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Hedef kilonuza ulaşmak için aldığınız kaloriyi azaltmak ve fiziksel aktivitenizi artırmaktan başka sağlıklı bir çözüm yoktur.
 2. Kilonuz hakkında doktorunuzla konuşun. Herkesin sağlıklı kilosu farklıdır ve bir takım faktörlere bağlıdır. Doktorunuz kilonuz için sağlıklı, gerçekçi bir hedef belirlemenize yardımcı olabilir.                                                                               
 3. Fiziksel olarak aktif kalmak, yaşlandıkça birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca uyku ve ruh hali geliştirmeye yardımcı olur. Kuvvetle egzersiz yapmanız gerekmez. Fiziksel aktivite, yürüme, yardım işleri yapma veya evinizi temizleme içerebilir. Neredeyse her gün 30 dakika fiziksel aktivite yapmaya çalışın. Ancak, fiziksel olarak aktif değilseniz, her gün biraz daha artırın. 
 4. Sevdiğiniz bir etkinlik yapın. Bu köpeğinizi gezdirmek olabilir, doğa parkurları ya da yüzme, bisiklet sürme veya çeşitli sporlar olabilir.
 5. Yeni bir şey deneyin. Spor salonuna yazılın, yeni bir hobi kursuna katılın vs…
 6. Başkalarının sizinle fiziksel aktivite yapmalarını isteyin. Bu daha keyifli hale getirebilir.
 7. Daha aktif olma konusunda doktorunuzla konuşun.
 8. Zihninizi kullanmak ve aktif tutmak, yaşlandıkça onu sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Beyninize egzersiz yaptırmak için yeni şeyler yapmayı deneyin. Yemek gibi tanıdık bir etkinlikle yeni şeyler deneyebilirsiniz. Yeni bir tarifi deneyin veya daha önce hiç denemediğiniz bir şeyi pişirin
 9. Rutininizi değiştirerek de yeni şeyler deneyebilirsiniz. Mahallenizde farklı yollar edinin, farklı bir el kullanın veya farklı bir şekilde bir etkinliği tamamlayın.
 10. Her gün yeni beceriler ve gerçekler öğrenin. Bir spor veya etkinlik gibi bir şeyler öğrenmeyi deneyebilir veya tarih, bilim veya sanat hakkında okumayı deneyebilirsiniz. Hatta bir yerel grup veya kitap kulübü bulabilir ve sizinle aynı şeyleri öğrenmek isteyen insanlarla tanışabilirsiniz.

Yöntem4

ZİHNİNİZE VE RUHUNUZA İYİ BAKIN

 1. Olumlu bir bakış açısı geliştirin. Bazı insanlar yaşlandıklarında zorlanır çünkü yaşlandıklarında kaybedilen şeylere odaklanırlar. Bazı şeylerin kaybolması kaçınılmaz olsa da, insanlar kaybedeceğinden korktuğu birçok şey abartır. 50 yaşın üzerinde olması, otomatik olarak sağlığınızı, enerjinizi, canlılığınızı veya cinselliğinizi kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Birçok kişi yaşlandığında yerine getirilmiş, aktif ve sağlıklı yaşlara yol açar ve bazen gençliğinde olduklarından daha iyi bir yerdedir.                                                        
 2. Negatif olanlar yerine hayatınızdaki olumlu şeylere odaklanmaya çalışın. Yaşın pes etme veya negatif olma anlamına gelmediğini kendinizi ikna etmeye çalışın. Belki de hayatınızın en harika günleri daha önünüzdedir. Nereden biliyorsunuz?
 3. Duygularınızı ifade edin. Bazı insanlar yaşlandıkça duygularını daha çok korumak zorunda olduklarını düşünür ve daha sessizleşirler. Duygularınızı bastırmak, stres, öfke, suçluluk, kızgınlık ve depresyona yol açabilir. Zor hayat değişiklikleri yaşarken duygularınızı ifade etme yollarını bulun.
 4. Bu, güvenilir bir arkadaşınıza veya zihinsel sağlık danışmanınıza konuşmayı içerebilir. Ayrıca, bir günlüğe yazmayı veya bir destek grubu bulmayı seçebilirsiniz.                                                                                                    
 5. Kendinizden zevk almanın yollarını bulun. Yaşlanma, hayattan zevk alamadığınız anlamına gelmez. Emekli olmak ve çocuklarınızdan evden ayrılması, yapmak istediklerinize odaklanabilmenizdir. Eski hobilerine geri dönerek, sevdiğiniz kişilerle vakit geçirerek ve yeni şeyler öğrenerek kendinizi ve ilgi alanlarınızı besleyin. 
 6. Gençken vazgeçtiğiniz bir hobiniz ilginiz (gitar çalmak gibi) varsa onlara yeniden dönü, tekrar dikiş dikin, tenis oynamaya dönün veya model otomobil koleksiyonunuza dönün.
 7. Yeni bir hobi deneyin. Her zaman yapmak ve gitmek istediğiniz şeyleri düşünün. Bir alet çalmayı, yeni bir spor yapmayı, yabancı dili öğrenmeyi veya yemek derslerini almayı öğrenin.                                                                                 
 8. Arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirin. Yeni insanlarla tanışmak için topluluklara katılın.
 9. Hiç gitmediğiniz yerlere seyahat edin. Yalnız kalmak istemiyorsanız bir seyahat grubuna katılın.
 10. Eğer sorun yaşıyorsanız bir doktora görün. Depresyon ve kaygı, 50 yaşın üzerindeki kişilere sıklıkla rastlanır. Bu, birden bire üzerimize gelen çok sayıda yaşam değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, tek başına depresyon ve kaygı ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Kendinizi kötü hissediyorsanız, doktorunuza veya zihinsel sağlık uzmanınıza başvurun.
 11. Depresyon ve kaygılarınızı tedavi etmek için konuşma terapisinden veya ilaçtan yararlanabilirsiniz.

 

50'den Sonra Hayat

Yorumlar (0)

Yorum Yaz